Kişisel Verilerin Otomatik Yollarla İşlenmesi Ne Demektir?

Kişisel Verilerin Otomatik Yollarla İşlenmesi Ne Demektir?

Kişisel verilerin korunması ile ilgili kanun kapsamında otomatik işleme konusunda net bir bilgi yer almamaktadır. Bunun yanında ilgili gerekçe ile yapılan açıklamaya göre “Bu veriler son yıllarda hem kamu hem de özel sektör bünyesinde bilişim sistemleri ile yakından ilişki kaynaklar üzerinden otomatik yollar ile sık sık kullanıma alınmaktadır” denilmiştir. Yani burada otomatik işleme yönteminin bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirildiği ifade edilmiştir.

Buradan yola çıkılacak olursa otomatik işleme yöntemi, insan etkisinin en düşük seviye olduğu ve kişisel bilgilerin tamamının ya da belirli bir kısmının kullanılmasına imkan tanıyan bir yöntem olarak açıklanabilir. Ayrıca bu yöntem dahilinde kişisel verilere aritmetik ya da mantıksal birtakım işlemlerin uygulandığını ve bunun yanında silme, değiştirme ve başka bir yere aktarma gibi işlemlerin yapıldığını söylemek mümkündür.

Bu durumu farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse; otomatik veri işleme yönteminde bilgisayar, telefon ve saat gibi işlemcisi olan cihazlar öne çıkar. Yazılım ya da donanım üzerinden daha önceden hazırlanmış olan algoritmalar, herhangi bir insan müdahalesine gerek duyulmadan otomatik olarak işlenir.

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın

Twitter’dan bize ulaşıp soru sormak için burayı tıklayın.

Kvkk hizmeti almak için ve tüm konulara göz atmak için burayı tıklayın.

Apak Akademi'yi
Sosyal Medyada Takip Edin!

Call Now ButtonHemen Ara