İlgili Kişinin Temel Hak ve Özgürlüklerine Zarar Vermemek Kaydıyla, Veri Sorumlusunun Meşru Menfaatleri İçin Veri İşlenmesinin Zorunlu Olması Ne Anlama Gelmektedir?

İlgili Kişinin Temel Hak ve Özgürlüklerine Zarar Vermemek Kaydıyla, Veri Sorumlusunun Meşru Menfaatleri İçin Veri İşlenmesinin Zorunlu Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Kanun kapsamında kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve bunlara zarar gelmemesi amacı ile veri sorumlusu yasal olan çıkarları için kişisel verilerin kullanımının zorunlu olması halinde kişisel verilerin kullanılabileceği belirtilmiştir. Veri sorumlusunun yasal olan ya da diğer adı ile meşru çıkarları, gerçekleştirilecek olan kullanım sonucunda elde edeceği menfaate ve yarara yönelik olmaktadır. Veri sorumlusunun buradan kazanacağı fayda, yasal, kişinin temel hak ve özgürlüğü ile boy ölçüşebilecek seviyede aktif, belirli ve var olan bir çıkarına ilişkin olması gerekir.

Örnek olarak; bir şirket sahibi ele alalım. Bu şirket sahibi çalışanlarının temel hak ve özgürlüklerine zarar vermeden terfileri, maaş zamları ya da sahip oldukları sosyal haklarının düzenlenmesinde veya şirketin yeniden yapılandırılmasında görev ve rol dağıtımını sırasında çalışan personelinin kişisel verilerini kullanabilecektir. Şirketin yeniden yapılandırılması ya da tecrübeli ya da liyakatli kişilerin terfi alması, veri sorumlusu kademesinde şirket sahibinin yasal olarak çıkarınadır.

Bu koşula bağlı olarak veri kullanılabilmesi için, öncelikle veri sorumlusunun yasal olan çıkarının bulunması ve aynı zamanda ilgili kişiye ait temel hak ve özgürlüklere hiçbir şekilde zarar gelmemesi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın

Twitter’dan bize ulaşıp soru sormak için burayı tıklayın.

Kvkk hizmeti almak için ve tüm konulara göz atmak için burayı tıklayın.

Apak Akademi'yi
Sosyal Medyada Takip Edin!

Call Now ButtonHemen Ara