Doğru ve Gerektiğinde Güncel Olma Ne Demektir?

Doğru ve Gerektiğinde Güncel Olma Ne Demektir?

Verilerin doğru ve gerektiği zaman güncel olması önemlidir. Çünkü verilerin ilgili konu hakkında her zaman doğruları anlatması gerekir. Kişisel verilerde doğruluk ve güncel olma kanun kapsamında özellikle belirtilmiştir ve gerekli görüldüğünde kişi bu bilgileri düzeltme talebinde bulunabilir. Ayrıca kişisel verilerin hem doğru hem de güncel olması gerek kişinin hak ve özgürlüklerini korunması açısından gerekse de veri sorumlusunun çıkarına uygun hareket edilmesi bakımından önemli bir husustur.

Veri sorumlusu kişisel bilgilere göre kişinin kendisi ile ilgili bir sonuç oluşturuyorsa bu bilgilerin doğru ve gerektiği zamanlarda ise güncel olması için veri sorumlusu üzerinde aktif bir yükümlülük bulunur. Aynı zamanda veri sorumlusu ilgili kişiye ait verilerin doğru ve güncel tutulması adına her daim gerekli imkanları tanımalıdır. Bunun tam aksine bir durum söz konusu olursa kişi, bilgilerinin doğru ve güncel olmaması nedeniyle maddi ya da manevi zarar görebilir. Örnek olarak; kişiye ait telefon numarasının veri sistemine kayıtlı hali doğru olmayabilir ya da kişi artık bu telefon numarasını kullanmıyor olabilir. Bu durum kişi ile ilgili gerçek bilgileri yansıtmadığı için istenmedik sonuçların ortaya çıkması mümkündür. Aynı şekilde adres bilgileri veri kayıt sisteminde yanlış olan bir kişi için de bu durum geçerlidir. Çünkü adres bilgisi yanlış olan kişiye gönderilen tebligatlar, kişinin eline ulaşmaz ve bunun sonucunda ise hem maddi hem de manevi açıdan sorunlar ortaya çıkar.

Kişisel verilerin her zaman doğru ve güncel bir şekilde tutulmasında fayda vardır. Ayrıca bu verilerin elde edildiği kaynakların belirli olması ve kaynakların doğru bir şekilde test edilmesi veri sorumlusuna aittir. Bunun yanında veri sorumlusu gerekli bilgilerin toplanması ve güncel tutulması açısından her zaman gereken önlemleri almalıdır.

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın

Twitter’dan bize ulaşıp soru sormak için burayı tıklayın.

Kvkk hizmeti almak için ve tüm konulara göz atmak için burayı tıklayın.

Apak Akademi'yi
Sosyal Medyada Takip Edin!

Call Now ButtonHemen Ara